Instytucją odpowiedzialną za koordynowanie działalności kulturalnej w mieście jest Sulmierzycki Dom Kultury.

Trochę historii

Pierwsze pomieszczenie przeznaczone na działalność kulturalną w Sulmierzycach mieściło się w drewnianym baraku, w którym od 1945 r. odbywały się różnego rodzaju spotkania, zabawy, przedstawienia teatrów amatorskich. W 1948 r. podjęto decyzje o budowie Domu Ludowego (obecnego Sulmierzyckiego Domu Kultury). Inwestycję rozpoczęto w czerwcu 1948 r. i prowadzono ją sposobem gospodarczym. Część budynku z salą widowiskową włącznie oddano do użytku w 1950 r. Z istniejących już pomieszczeń korzystały: Kółko Rolnicze, Klub Rolnika, Biblioteka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej, Chór Cecylia, LKS Sulimirczyk. W 1967 r. powołano do życia Miejski Ośrodek Kultury w Sulmierzycach który koordynował działalność kulturalną w mieście. Ośrodek kierowany był kolejno przez: Piotra Horyzę, Longinę Mencfeldowską, Krystynę Kaszkowiak, Tadeusza Lawrenza, Adama Łatę, Janusza Juraszyka, Agnieszkę Kołodziejczyk-Ozga, Mariusza Kaźmierczaka.

Współczesność

Obecnym dyrektorem Sulmierzyckiego Domu Kultury jest Pani Edyta Jachimowska. W Sulmierzyckim Domu Kultury siedzibę ma Koło Śpiewacze „Cecylia”, Sulmierzycka Orkiestra Dęta, istnieje filia ogniska muzycznego „Mezzoforte” w Miliczu, prowadzone jest kółko modelarskie, plastyczne. W SDK swoją siedzibę ma także zespół LOREM. Corocznie organizowane są zajęcia i wycieczki dla dzieci w ramach akcji „Wakacje w mieście”.
Najważniejszą imprezą organizowaną w mieście są „DNI SULMIERZYC”, na które licznie przybywają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również okolicznych miejscowości. Na scenie goszczono gwiazdy scen krajowych, m. in. koncertował Andrzej Cierniewski, Don Wasyl z zespołem, Krzysztof Krawczy, zespół VIDEO, Shazza, ANDRE, zespół KASA , BAYER FULL. Każdego roku SDK organizuje także „Dożynki Miejskie”.

Dyrektor: mgr Edyta Jachimowska

Edyta Jachimowska

Kontakt: Sulmierzycki Dom Kultury
ul. Strzelecka 10
tel. (062) 722 32 59