„Dzień dziś wesoły!” – pod takim hasłem w wielu miastach w Polsce i zagranicą zorganizowano tegoroczne Orszaki Trzech Króli.👑👑👑
W związku ze stanem epidemii koronawirusa Fundacja Orszak Trzech Króli, główny organizator świętowania OTK, zaproponowała inne formuły zorganizowania tego wydarzenia. W Sulmierzycach braliśmy udział w „Mini Orszaku”.
Orszak rozpoczął się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym o godz. 11:30. Kiedy rozbrzmiała kolęda „Mędrcy świata” Trzej Królowie wprowadzeni zostali głównym wejściem do kościoła przez księdza proboszcza Jana Wolniaka a następnie udali się przed żłóbek by pokłonić się maleńkiemu Jezusowi i złożyć dary – mirrę, złoto i kadzidło. Wraz z trzema królami do kościoła weszły dzieci z gwiazdami betlejemskim i dzieci ubrane w stroje nawiązujące do Orszaku.
Na ławkach kościelny rozłożone były korony, śpiewniki i gazetki orszakowe.
Po uroczystej mszy świętej odbył się koncert kolęd w wykonaniu Koła Śpiewaczego „Cecylia” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Wysockiej. Chór wykonał 7 utworów w tym m. in. kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, „Tryumfy”, „Dziecino słodka”, „Bracia patrzcie jeno”.
Po koncercie Burmistrz Sulmierzyc dr Dariusz Dębicki wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Orzeszyńskim i dyrektor Sulmierzyckiego Domu Kultury wręczali nagrody laureatom konkursu „Na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską”.
Jury w składzie: Beata Mączak – pracownik Urzędu Miejskiego, Elżbieta Krenz – dyrektor muzeum, Elżbieta Pawlik – dyrektor biblioteki i Edyta Jachimowska – dyrektor SDK przyznali następujące miejsca:
I miejsce – Antonina Kubiak – nagroda aparat fotograficzny, nagroda ufundowana przez radnego Rady Miejskiej p. Kamila Łopuszyńskiego.
II miejsce ex aequo: Liliana Morawska i Ania Marcinkowska – nagroda tablety
III miejsce Hania Michalska – nagroda tablet
Laureaci IV miejsca otrzymali bony do sklepu Media Expert.
Uczestnicy konkursu otrzymali także maskotkę – orszakowego wielbłąda oraz orszakowe karty do gry. Nagrody te trafiły również do dzieci, które przyszły na mszę św. w stroju aniołka, pastuszka, króla.
Jak co roku wiele osób pomaga w organizacji Orszaku. Składamy zatem serdeczne podziękowanie dla:
– Proboszcza Parafii ks. Jana Wolniaka
– Koła Śpiewaczego „Cecylia” w Sulmierzycach i Pani dyrygent Małgorzaty Wysockiej
– Trzech Króli, czyli dla Pana Kazimierza Kobusińskiego, Pana Karola Januszkiewicza i Pana Adama Krenzz
Kamila Łopuszyńskiego Sponsora nagrody głównej
– Pani Elżbiety Krenz i Marii Zielezińskiej za pomoc przy organizacji Orszaku
– Pani Małgorzaty Szczęch Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Sulmierzycach i Pani fotograf Aleksandry Lis.