Zawnioskowaliśmy do Narodowego Centrum Kultury i darmowy pakiet edukacyjny #BarwyWspólne trafił do SDK 🇵🇱🙂 O patriotyzmie zawsze warto rozmawiać, a przez zabawę i za pomocą nowoczesnych technik narracyjnych oraz zebranej wiedzy dotyczącej symboli narodowych można trafić do wyobraźni młodych ludzi. Czekamy zatem na możliwość otwarcia SDK i zorganizowania zajęć dla dzieci i młodzieży.
Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne to zestaw narzędzi dla nauczycieli, edukatorów, animatorów przeznaczony do pracy z dziećmi i młodzieżą i znajdują się w nim interaktywne narzędzia edukacyjne: matecznik, słowa wspólne, miejsca pospolitej, plansze edukacyjne wraz z ulotkami i flaga Polski.
MATECZNIK – Wielkoformatowa mapa złożona z 101 wyzwań, zapisanych w postaci kodów QR. Zabawa rozpoczyna się od narracyjnego wstępu ukrytego pod największym, umieszczonym w centrum mapy kodzie. Następnie drużyna pod przewodnictwem edukatora, animatora wybiera jedna z pięciu ścieżek: ekologiczną, historyczną, symboliczną obywatelską i lokalną. Aby ocalić Matecznik od zapomnienia należy przejść jedną wybraną ścieżkę, wykonać jedno zadanie z pozostałych czterech ścieżek oraz odpowiedzieć na każde z 25 porozrzucanych na planszy pytań quizowych.
SŁOWA WSPÓLNE – gra stworzona na podstawie znanego mechanizmu gry słownej. Na 200 kartach znajduje się 400 haseł. Są to słowa związane z polską kulturą, sztuką, geografią, tradycjami i symbolami narodowymi, zwyczajami i kulinariami. Część haseł dotyczy pojęć z zakresu historii, architektury, zabytków, sportu, przyrody, nauki czy zawodów.
MIEJSCA POSPOLITEJ – Zestaw składa się z 30 kart z budynkami, wśród których są obiekty: historyczne bądź użyteczności publicznej poprzedzone krótkim opisem w formie wypowiedzi budynku, któremu nadaliśmy ludzkie cechy. Po przeczytaniu opisu młodzież jest zaproszona do wyboru jednej z odpowiedzi zamieszczonej pod zadaniem opatrzonej symbolami: trójkąta, kola, kwadratu, sześciokąta lub gwiazdy. Po przejściu całego zestawu wybrane symbole są zliczane, a każdemu z nich przypisany jest jeden z typów patriotyzmu: tradycyjny, symboliczny, obywatelski, modernizacyjny czy ekologiczny.