W ramach tegorocznych obchodów święta Dnia Kobiet, Sulmierzycki Dom Kultury zaproponował sztukę teatralną – „Drewniany talerz” w wykonaniu grupy działającej przy Domu Katechetycznym przy Parafii pw. Św.Trójcy w Poznaniu. Inicjatorką zaprezentowania tej sztuki była wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krotoszyńskiego i była burmistrz Sulmierzyc Irena Rękosiewicz. Dla mieszkańców dodatkowym magnesem, który przyciągnął niewątpliwie ponad dwieście osób do Sulmierzyckiego Domu Kultury, był występujący w sztuce a pochodzący z Sulmierzyc ksiądz Marek Matyba (obecnie proboszcz Parafii pw św. Trójcy w Poznaniu-Dębcu).
Panie, które przyszły do sali Sulmierzyckiego Domu Kultury, witali Burmistrz Sulmierzyc dr Dariusz Dębicki wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Panem Adamem Orzeszyńskim (każda Pani otrzymywała małą czekoladkę). Spotkanie rozpoczęło się od powitania przez dyrektor Sulmierzyckiego Domu Kultury Edytę Jachimowską oraz Burmistrza Sulmierzyc.
Dramat amerykańskiego pisarza Edmunda Morrisa wyreżyserowała Barbara Hajnowska. Klara Dennison obwinia za swoje niedogodności życiowe starego, wymagającego ciągłej opieki teścia. Grozi mężowi, że jeśli ojciec pozostanie w domu, ona odejdzie. Dla Lona Dennisona, pójście do domu starców oznacza samotne czekanie na śmierć. Próbuje walczyć o swoje miejsce w domu, wśród najbliższych, a kiedy to się nie udaje, z bólem serca i rezygnacją poddaje się woli dzieci. Mocna, życiowa, z głębokim przesłaniem sztuka wypełniona niebywałym ładunkiem emocjonalnym. Przedstawiona przez aktorów – amatorów z pasją i charyzmą. Warto zobaczyć, przemyśleć, delektować się trudnymi, ale jakże na czasie tematami z naszego otoczenia, z naszego domowego zacisza.
W rolę Lona Dennisona wcielił się Jerzy Kaczmarek, Klary Dennison – Anna Kaczmarek, Glenna Dennisona – Tomasz Grzybowski, Bessie Bocker – Marzena Łysiak-Domagała, Suzie Dennison – Magdalena Pikosz, Floyda Dennisona – Łukasz Porębski, Pani Forsythe – Emilia Siedlecka, Eda Marsona – Michał Grudziński, a Sama Yeagera – ks. Marek Matyba. Za scenografię odpowiedzialna była dyrektor SDK Edyta Jachimowska, natomiast za muzykę – Piotr Wiza. Zdjęcia: Adam Sikora – 
Drewniany Talerz

Dodaj komentarz